
Nový stavebný zákon 2025: Aké zmeny prináša a čo musíte vedieť?
Od 1. apríla 2025 nadobudne účinnosť nový stavebný zákon, ktorý prináša zásadné zmeny v oblasti výstavby a územného plánovania na Slovensku. Jeho hlavným cieľom je zjednodušiť a zrýchliť stavebné konania, znížiť administratívnu záťaž pre občanov a podnikateľov a efektívne riešiť problematiku nelegálnych stavieb.
Kľúčové zmeny v novom stavebnom zákone
- Zjednodušenie povoľovacích procesov
Nový zákon zavádza zjednodušenie a skrátenie procesov povoľovania stavieb. Občania a podnikatelia budú môcť podávať žiadosti elektronicky prostredníctvom centrálneho informačného systému, čo eliminuje potrebu osobných návštev na úradoch a urýchli komunikáciu medzi stavebníkmi a úradmi.
- Elektronizácia a digitalizácia
Zákon kladie dôraz na elektronizáciu a digitalizáciu procesov. Projektová dokumentácia sa bude vypracovávať a ukladať elektronicky v informačnom systéme Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Taktiež sa zavádza povinnosť elektronického podávania žiadostí, čo prispeje k zefektívneniu a transparentnosti stavebných konaní.
- Riešenie nelegálnych stavieb
Jednou z najvýznamnejších zmien je prísnejší prístup k nelegálnym stavbám. Po nadobudnutí účinnosti zákona nebude možné dodatočne legalizovať stavby postavené bez povolenia. To znamená, že všetky nelegálne stavby musia byť odstránené alebo uvedené do súladu s platnými predpismi pred 1. aprílom 2025.
- Nová definícia drobných stavieb
Zákon zavádza presnejšiu definíciu drobných stavieb. Ide o prízemné stavby so zastavanou plochou do 50 m² a výškou do 5 metrov, ako sú kôlne, prístrešky či garáže. Tieto stavby nebudú vyžadovať stavebné povolenie ani ohlásenie, pokiaľ nebudú umiestnené na verejných priestranstvách alebo v tesnej blízkosti susedných pozemkov (do 2 metrov).
- Fikcia súhlasu
Nová legislatíva zavádza mechanizmus tzv. fikcie súhlasu. Ak sa príslušný orgán nevyjadrí k žiadosti o stavebné povolenie v stanovenej lehote (60 dní pre bežné stavby, 90 dní pre zložitejšie projekty), považuje sa to za súhlas s navrhovanou stavbou. Tento mechanizmus má zabezpečiť plynulosť a predvídateľnosť povoľovacích procesov.
Dopad na stavebníkov a občanov
Nový stavebný zákon prináša viacero výhod pre stavebníkov aj bežných občanov. Zjednodušenie a zrýchlenie procesov, elektronizácia a jasné pravidlá pre drobné stavby umožnia rýchlejšiu realizáciu projektov a znížia administratívnu záťaž. Prísnejší prístup k nelegálnym stavbám zase prispeje k zvýšeniu právnej istoty a ochrane vlastníckych práv.
Pre podrobnejšie informácie o novom stavebnom zákone a jeho dopadoch odporúčam konzultovať oficiálne zdroje alebo odborníkov v oblasti stavebného práva.