Ako zistím, či je pozemok stavebný a môžem na ňom stavať dom?
26. 03. 2024

Ako zistím, či je pozemok stavebný a môžem na ňom stavať dom?

Kúpa pozemku na stavbu domu je veľkým krokom a je dôležité, aby ste si boli istí, že na ňom môžete stavať. Existuje viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú, či je pozemok stavebný, a preto je dôležité urobiť si prieskum a overiť si všetky informácie.

Tu je niekoľko krokov, ako zistíte, či je pozemok stavebný:

 1. Nahliadnite do územného plánu obce:
 • Územný plán obce definuje, na aké účely sa môže pozemok používať.
 • Nájdete ho na webovej stránke obce alebo na obecnom úrade.
 • Vyhľadajte parcelu vášho pozemku a skontrolujte, či je určená na "individuálnu bytovú výstavbu" (IBV) alebo na iný typ výstavby, ktorá zodpovedá vašim zámerom.
 • Upozorňujeme, že územný plán sa môže meniť, preto je dôležité overiť si jeho aktuálnosť.
 1. Skontrolujte kataster nehnuteľností:
 • Kataster nehnuteľností eviduje všetky parcely a ich vlastníkov.
 • Na webovej stránke katastra nehnuteľností (www.katasterportal.sk) môžete vyhľadať váš pozemok a overiť si jeho druh pozemku.
 1. Kontaktujte stavebný úrad:
 • Stavebný úrad vám môže poskytnúť podrobné informácie o tom, či je na pozemku možné stavať a aké podmienky je potrebné splniť.
 • Môžete im poslať písomnú žiadosť o "územno-plánovaciu informáciu" (ÚPI), v ktorej uvediete číslo parcely a váš zámer.
 • Stavebný úrad vám do 30 dní odpovie a informuje vás o tom, či je na pozemku možné stavať a aké regulatívy je potrebné dodržať.
 1. Overte si dostupnosť inžinierskych sietí:
 • Pred kúpou pozemku sa uistite, že k nemu vedie prístupová cesta a že je dostupná elektrina, voda, kanalizácia a plyn.
 • Informácie o dostupnosti sietí môžete získať od prevádzkovateľov týchto sietí (elektrárne, vodárne, plynárne).
 1. Poradte sa s odborníkom:
 • Ak si nie ste istí, či je pozemok stavebný, alebo ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa výstavby, odporúčame vám poradiť sa s architektom alebo s iným odborníkom v oblasti stavebníctva.

Dodatočné tipy:

 • Overte si, či na pozemku nie sú žiadne ťarchy (záložné práva, vecné bremená).
 • Pred kúpou pozemku si ho dôkladne prezrite a uistite sa, že spĺňa vaše požiadavky.

UPOZORNENIE! Na liste vlastníctva nikdy nenájdete napísané, že „stavebný pozemok“

Potrebujete predať pozemok? Kontaktujte ma, všetko vyššie uvedené vybavím za Vás.

Peter Madleňák
Autor: Peter Madleňák

V realitách som od roku 2005. Realitná kancelária v meste Nitra, pod názvom MADLEŇÁK Reality s.r.o., je miesto, kde ma práca realitného makléra skutočne baví, robím ju preto, že chcem a nie preto, že musím. Odbornosť, bezpečie, serióznosť, dobrá rada, úcta a profesionálny prístup ku klientovi sú základom mojej práce. 

Reality a Nehnuteľnosti je môj svet, môj koníček, moje hobby, preto realitka. Prečo vznikli tieto stránky?

Aby som tu prezentoval, že keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Je všeobecne známe, že rozdiel medzi maklérmi a realitnými kanceláriami je pomerne veľký, treba si správne vybrať.

Vytváram 3D video obhliadky, využívam profesionálneho fotografa, zvyšujem hodnotu nehnuteľnosti formou Home Stagingu, pracujem na sociálnych sieťach, všetko s jasným cieľom, predať Vašu nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu k Vašej plnej spokojnosti.

Prosím, prečítajte si moje tipy a články. Verím, že vám tieto informácie pomôžu v rozhodovaní a že si pre predaj nehnuteľnosti zvolíte tú správnu cestu.

Za každým predajom nehnuteľnosti sa totiž skrýva ľudský príbeh. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. Ani predávajúci, ani realitný maklér. Záleží mi na odvedení špičkovej práce a na spokojnosti klienta. Dbám na svojom dobrom mene a povesti. Za mňa hovoria referencie spokojných klientov. 

Reality vykonávam hlavne v okrese Nitra, mestských častiach mesta Nitra a to Chrenová, Klokočina, Diely, Čermáň, Párovske Háje, Mlynárce, Kynek, Staré mesto, Dražovce, Zobor a okolitých obciach ako Janíkovce, Krškany, Malý a Veľký Lapáš, Cabaj Čápor, Ivanka pri Nitre, Čechynce, Golianovo, Mojmírovce, Branč, Veľký Cetín, Veľký Kýr, Vinodol, Černík, Komjatice, Lehota, Jarok, Veľké Zálužie, Lužianky, Zbehy, Jelšovce, Nitrianske Hrnčiarovce, Štitáre, Kolíňany, Pohranice, Jelenec, Nové Sady, Čab, Báb, Výčapy Opatovce, Šurianky, Malé Zálužie, Žirany, Lefantovce atď..

Špecializujem sa na byty, rodinné domy, pozemky, komerčné priestory, či už výrobné, skladové, obchodné, reštauračné alebo kancelárske. Pracujem aj s investormi, v mojej ponuke sú aj neverejné, diskrétne ponuky nehnuteľností, vhodné na investíciu. Diskrétnosť je u mňa vždy na 100% zaručená.

Snažím sa mať v ponuke len toľko nehnuteľností, aby som sa im mohol naplno venovať a pracovať s nimi, nie iba inzerovať. Pracujem inak ako ostatný, pre mňa je každá ponuka životný príbeh, pre ktorý robím všetko, aby skončil úspechom. Pre mňa nie ste len číslo, ale človek, osobnosť, ktorá si zaslúži ľudský a profesionálny prístup.

Ako realitný maklér a realitná kancelária som členom Realitnej únie Slovenskej republiky a dodržiavam Realitný kódex.

Ak ste sa dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem a porozprávam pri dobrej káve. 

Kvalitné a profesionálne služby zamerané na potreby zákazníka. To je moje tajomstvo úspechu. Pracujem pod svojim vlastným menom, pod vlastnou značkou MADLEŇÁK Reality, neskývam sa za žiadnu inú realitku, moje dobré meno je to, čo Vám ponúkam. Predaj alebo kúpa nehnuteľnosti, je vo väčšine prípadov najväčšou finančnou transakciou života, preto tento krok netreba podceniť a zveriť sa do rúk odborníka. Aj keď potrebujete lekára, tak si vyberiete toho najskúsenejšieho s dobrým menom, ktorý má za sebou stovky úspešných operácii.

 Mojou úlohou je zobrať stres na seba a nechať si Vás užiť kúpu nového domova.peter-madlenak-black-low-res

 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie