Bungalov vs. poschodový dom: Čo je pre vás to pravé?
06. 05. 2024

Bungalov vs. poschodový dom: Čo je pre vás to pravé?

Výber medzi bungalovom a poschodovým domom je jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré urobíte pri stavbe domu. Obe možnosti majú svoje pre a proti, a preto je dôležité zvážiť vaše individuálne potreby a preferencie pred konečným rozhodnutím.

Bungalov

 • Výhody:

  • Prístupnosť bez bariér: Všetky izby sú na jednej úrovni, čo je ideálne pre starších ľudí, osoby so zníženou mobilitou a malé deti.
  • Otvorený pôdorys: Bungalovy ponúkajú otvorený pôdorys, ktorý je ideálny pre zábavu a rodinné stretnutia.
  • Väčší pocit spojenia s vonkajškom: Bungalovy majú zvyčajne nižšie steny a väčšie okná, vďaka čomu sa budete cítiť viac prepojení s vonkajškom.
  • Jednoduchšia údržba: Bungalovy sú vo všeobecnosti jednoduchšie na údržbu ako poschodové domy, pretože k všetkému sa dostanete zo zeme.
 • Nevýhody:

  • Väčšia zastavaná plocha: Bungalovy si vyžadujú väčšiu zastavanú plochu ako poschodové domy s rovnakou úžitkovou plochou.
  • Môžu pôsobiť menej priestranne: Bungalovy s rovnakou úžitkovou plochou ako poschodové domy môžu pôsobiť menej priestranne kvôli otvorenému pôdorysu.
  • Vyššia cena za pozemok: Väčšia zastavaná plocha bungalovu môže znamenať aj vyššiu cenu za pozemok.

Poschodový dom

 • Výhody:

  • Kompaktnejšia zastavaná plocha: Poschodové domy si vyžadujú menšiu zastavanú plochu ako bungalovy s rovnakou úžitkovou plochou.
  • Pôsobí priestrannejšie: Poschodové domy s rovnakou úžitkovou plochou ako bungalovy môžu pôsobiť priestrannejšie vďaka vertikálnemu členeniu priestoru.
  • Nižšia cena za pozemok: Kompaktná zastavaná plocha poschodového domu môže znamenať aj nižšiu cenu za pozemok.
  • Väčšie súkromie: Poschodové domy ponúkajú väčšie súkromie, pretože spálňe sú zvyčajne umiestnené na poschodí.
 • Nevýhody:

  • Bariérovosť: Schody v poschodovom dome môžu predstavovať bariéru pre starších ľudí, osoby so zníženou mobilitou a malé deti.
  • Menší pocit spojenia s vonkajškom: Poschodové domy zvyčajne majú menšie okná a sú menej prepojené s vonkajškom ako bungalovy.
  • Náročnejšia údržba: Údržba poschodového domu môže byť náročnejšia, pretože sa k niektorým častiam domu budete musieť dostať po schodoch.

Ktorý typ domu je pre vás ten pravý?

Najlepší typ domu pre vás závisí od vašich individuálnych potrieb a preferencií. Zvážte nasledovné faktory:

 • Váš rozpočet: Bungalovy sú zvyčajne drahšie na stavbu ako poschodové domy kvôli väčšej zastavanej ploche.
 • Veľkosť vašej rodiny: Ak máte veľkú rodinu, budete potrebovať viac miesta, takže poschodový dom môže byť lepšou voľbou.
 • Vaše potreby z hľadiska prístupnosti: Ak potrebujete bezbariérový prístup, bungalov je lepšou voľbou.
 • Vaše preferencie týkajúce sa súkromia: Ak si ceníte súkromie, poschodový dom vám ho môže poskytnúť viac.
 • Vaše preferencie týkajúce sa spojenia s vonkajškom: Ak sa chcete cítiť prepojení s vonkajškom, bungalov je lepšou voľbou.

Pred konečným rozhodnutím sa odporúča poradiť sa s architektom alebo stavebným inžinierom, ktorý vám pomôže zvážiť všetky faktory a vybrať si typ domu, ktorý je pre vás.

Peter Madleňák
Autor: Peter Madleňák

V realitách som od roku 2005. Realitná kancelária v meste Nitra, pod názvom MADLEŇÁK Reality s.r.o., je miesto, kde ma práca realitného makléra skutočne baví, robím ju preto, že chcem a nie preto, že musím. Odbornosť, bezpečie, serióznosť, dobrá rada, úcta a profesionálny prístup ku klientovi sú základom mojej práce. 

Reality a Nehnuteľnosti je môj svet, môj koníček, moje hobby, preto realitka. Prečo vznikli tieto stránky?

Aby som tu prezentoval, že keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Je všeobecne známe, že rozdiel medzi maklérmi a realitnými kanceláriami je pomerne veľký, treba si správne vybrať.

Vytváram 3D video obhliadky, využívam profesionálneho fotografa, zvyšujem hodnotu nehnuteľnosti formou Home Stagingu, pracujem na sociálnych sieťach, všetko s jasným cieľom, predať Vašu nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu k Vašej plnej spokojnosti.

Prosím, prečítajte si moje tipy a články. Verím, že vám tieto informácie pomôžu v rozhodovaní a že si pre predaj nehnuteľnosti zvolíte tú správnu cestu.

Za každým predajom nehnuteľnosti sa totiž skrýva ľudský príbeh. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. Ani predávajúci, ani realitný maklér. Záleží mi na odvedení špičkovej práce a na spokojnosti klienta. Dbám na svojom dobrom mene a povesti. Za mňa hovoria referencie spokojných klientov. 

Reality vykonávam hlavne v okrese Nitra, mestských častiach mesta Nitra a to Chrenová, Klokočina, Diely, Čermáň, Párovske Háje, Mlynárce, Kynek, Staré mesto, Dražovce, Zobor a okolitých obciach ako Janíkovce, Krškany, Malý a Veľký Lapáš, Cabaj Čápor, Ivanka pri Nitre, Čechynce, Golianovo, Mojmírovce, Branč, Veľký Cetín, Veľký Kýr, Vinodol, Černík, Komjatice, Lehota, Jarok, Veľké Zálužie, Lužianky, Zbehy, Jelšovce, Nitrianske Hrnčiarovce, Štitáre, Kolíňany, Pohranice, Jelenec, Nové Sady, Čab, Báb, Výčapy Opatovce, Šurianky, Malé Zálužie, Žirany, Lefantovce atď..

Špecializujem sa na byty, rodinné domy, pozemky, komerčné priestory, či už výrobné, skladové, obchodné, reštauračné alebo kancelárske. Pracujem aj s investormi, v mojej ponuke sú aj neverejné, diskrétne ponuky nehnuteľností, vhodné na investíciu. Diskrétnosť je u mňa vždy na 100% zaručená.

Snažím sa mať v ponuke len toľko nehnuteľností, aby som sa im mohol naplno venovať a pracovať s nimi, nie iba inzerovať. Pracujem inak ako ostatný, pre mňa je každá ponuka životný príbeh, pre ktorý robím všetko, aby skončil úspechom. Pre mňa nie ste len číslo, ale človek, osobnosť, ktorá si zaslúži ľudský a profesionálny prístup.

Ako realitný maklér a realitná kancelária som členom Realitnej únie Slovenskej republiky a dodržiavam Realitný kódex.

Ak ste sa dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem a porozprávam pri dobrej káve. 

Kvalitné a profesionálne služby zamerané na potreby zákazníka. To je moje tajomstvo úspechu. Pracujem pod svojim vlastným menom, pod vlastnou značkou MADLEŇÁK Reality, neskývam sa za žiadnu inú realitku, moje dobré meno je to, čo Vám ponúkam. Predaj alebo kúpa nehnuteľnosti, je vo väčšine prípadov najväčšou finančnou transakciou života, preto tento krok netreba podceniť a zveriť sa do rúk odborníka. Aj keď potrebujete lekára, tak si vyberiete toho najskúsenejšieho s dobrým menom, ktorý má za sebou stovky úspešných operácii.

 Mojou úlohou je zobrať stres na seba a nechať si Vás užiť kúpu nového domova.peter-madlenak-black-low-res

 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie