Plánujete stavať rodinný dom? Toto všetko budete potrebovať!
08. 04. 2024

Plánujete stavať rodinný dom? Toto všetko budete potrebovať!

Stavba rodinného domu je vzrušujúcim, ale aj náročným projektom. Vyžaduje si dôkladné plánovanie a prípravu. Čo všetko budete potrebovať, aby ste sa pustili do tejto veľkej životnej investície?

Pozemok

Prvým krokom je výber a kúpa vhodného pozemku. Zvážte lokalitu, dostupnosť inžinierskych sietí, veľkosť a tvar pozemku, ako aj jeho orientáciu na svetové strany. Nezabudnite si overiť územný plán obce a informácie o stavebných predpisoch, dostupnosť a kapacita inžinierskych sietí.

Financovanie

Pred začatím stavby potrebujete mať vyriešené financovanie. Zvážte výšku hypotéky, ktorú si môžete dovoliť, a aké sú vaše vlastné zdroje. Nezabudnite na rezervu na neočakávané výdavky. Je vhodné si vybrať finančného poradcu, ktorý Vám celý proces pomôže zvládnuť.

Projektová dokumentácia

Pre získanie stavebného povolenia budete potrebovať kompletnú projektovú dokumentáciu. Tú vám vypracuje na mieru vypracuje autorizovaný architekt a projektant, alebo si môžete kúpiť hotový, katalógový projekt. Dokumentácia musí obsahovať všetky potrebné výkresy, rezy, pohľady a technické riešenia stavby.

Stavebné povolenie

Na stavbu rodinného domu potrebujete stavebné povolenie. Žiadosť oň podávate na miestnom stavebnom úrade. K žiadosti je potrebné priložiť projektovú dokumentáciu, list vlastníctva pozemku a ďalšie dokumenty. Odporúčam si na daný projekt vybrať odborníka, ktorý za Vás vybaví všetky potrebné povolenia.

Výber stavebnej firmy

Ak nemáte skúsenosti so stavbou, odporúčame vám osloviť skúsenú stavebnú firmu. Dôkladne si preverte jej referencie a cenovú ponuku.

Inžinierske siete

Pred začatím stavby je potrebné zabezpečiť prípojky na inžinierske siete, ako sú elektrina, voda, plyn a kanalizácia.

Stavebný materiál

Včas si objednajte potrebný stavebný materiál, aby ste predišli zbytočným prestojom.

Stavebný dozor

Pre kontrolu kvality stavby a dodržiavania harmonogramu prác si starostlivo vyberte  stavebný dozor.

Kolaudácia

Po dokončení stavby sa vykonáva kolaudačné konanie, pri ktorom sa kontroluje, či stavba spĺňa všetky predpisy a normy.

Sťahovanie

Po úspešnej kolaudácii sa môžete konečne nasťahovať do vášho vysnívaného rodinného domu!

Tipy pre úspešnú stavbu:

  • Dôkladne si všetko naplánujte a pripravte.
  • Vyberte si spoľahlivých partnerov - architekta, projektanta, stavebnú firmu.
  • Pravidelne kontrolujte priebeh stavby.
  • Nezabúdajte na komunikáciu so všetkými zúčastnenými stranami.
  • Buďte flexibilní a pripravení na neočakávané udalosti.

Stavba rodinného domu je náročný, ale aj krásny projekt. S dobrou prípravou a trochou šťastia sa vám podarí premeniť váš sen na realitu.

Neváhajte ma kontaktovať, ak potrebujete pomoc pri hľadaní vhodného pozemku.

 

Peter Madleňák
Autor: Peter Madleňák

V realitách som od roku 2005. Realitná kancelária v meste Nitra, pod názvom MADLEŇÁK Reality s.r.o., je miesto, kde ma práca realitného makléra skutočne baví, robím ju preto, že chcem a nie preto, že musím. Odbornosť, bezpečie, serióznosť, dobrá rada, úcta a profesionálny prístup ku klientovi sú základom mojej práce. 

Reality a Nehnuteľnosti je môj svet, môj koníček, moje hobby, preto realitka. Prečo vznikli tieto stránky?

Aby som tu prezentoval, že keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Je všeobecne známe, že rozdiel medzi maklérmi a realitnými kanceláriami je pomerne veľký, treba si správne vybrať.

Vytváram 3D video obhliadky, využívam profesionálneho fotografa, zvyšujem hodnotu nehnuteľnosti formou Home Stagingu, pracujem na sociálnych sieťach, všetko s jasným cieľom, predať Vašu nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu k Vašej plnej spokojnosti.

Prosím, prečítajte si moje tipy a články. Verím, že vám tieto informácie pomôžu v rozhodovaní a že si pre predaj nehnuteľnosti zvolíte tú správnu cestu.

Za každým predajom nehnuteľnosti sa totiž skrýva ľudský príbeh. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. Ani predávajúci, ani realitný maklér. Záleží mi na odvedení špičkovej práce a na spokojnosti klienta. Dbám na svojom dobrom mene a povesti. Za mňa hovoria referencie spokojných klientov. 

Reality vykonávam hlavne v okrese Nitra, mestských častiach mesta Nitra a to Chrenová, Klokočina, Diely, Čermáň, Párovske Háje, Mlynárce, Kynek, Staré mesto, Dražovce, Zobor a okolitých obciach ako Janíkovce, Krškany, Malý a Veľký Lapáš, Cabaj Čápor, Ivanka pri Nitre, Čechynce, Golianovo, Mojmírovce, Branč, Veľký Cetín, Veľký Kýr, Vinodol, Černík, Komjatice, Lehota, Jarok, Veľké Zálužie, Lužianky, Zbehy, Jelšovce, Nitrianske Hrnčiarovce, Štitáre, Kolíňany, Pohranice, Jelenec, Nové Sady, Čab, Báb, Výčapy Opatovce, Šurianky, Malé Zálužie, Žirany, Lefantovce atď..

Špecializujem sa na byty, rodinné domy, pozemky, komerčné priestory, či už výrobné, skladové, obchodné, reštauračné alebo kancelárske. Pracujem aj s investormi, v mojej ponuke sú aj neverejné, diskrétne ponuky nehnuteľností, vhodné na investíciu. Diskrétnosť je u mňa vždy na 100% zaručená.

Snažím sa mať v ponuke len toľko nehnuteľností, aby som sa im mohol naplno venovať a pracovať s nimi, nie iba inzerovať. Pracujem inak ako ostatný, pre mňa je každá ponuka životný príbeh, pre ktorý robím všetko, aby skončil úspechom. Pre mňa nie ste len číslo, ale človek, osobnosť, ktorá si zaslúži ľudský a profesionálny prístup.

Ako realitný maklér a realitná kancelária som členom Realitnej únie Slovenskej republiky a dodržiavam Realitný kódex.

Ak ste sa dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem a porozprávam pri dobrej káve. 

Kvalitné a profesionálne služby zamerané na potreby zákazníka. To je moje tajomstvo úspechu. Pracujem pod svojim vlastným menom, pod vlastnou značkou MADLEŇÁK Reality, neskývam sa za žiadnu inú realitku, moje dobré meno je to, čo Vám ponúkam. Predaj alebo kúpa nehnuteľnosti, je vo väčšine prípadov najväčšou finančnou transakciou života, preto tento krok netreba podceniť a zveriť sa do rúk odborníka. Aj keď potrebujete lekára, tak si vyberiete toho najskúsenejšieho s dobrým menom, ktorý má za sebou stovky úspešných operácii.

 Mojou úlohou je zobrať stres na seba a nechať si Vás užiť kúpu nového domova.peter-madlenak-black-low-res

 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie