Pozor na ústne dohody! Realitná kancelária a klient musia mať písomnú zmluvu.
02. 04. 2024

Pozor na ústne dohody! Realitná kancelária a klient musia mať písomnú zmluvu.

Zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho (č. 102/2014 Z.z.) jasne stanovuje, že realitná kancelária a klient musia mať medzi sebou uzatvorenú písomnú sprostredkovateľskú zmluvu. V opačnom prípade hrozí realitnej kancelárii pokuta až do výšky 16 500 €.

Mnoho ľudí si mylne myslí, že ústna dohoda s realitnou kanceláriou je dostatočná. To však nie je pravda. Písomná forma zmluvy je dôležitá pre obe strany, pretože chráni ich práva a povinnosti.

 • Písomná zmluva mu umožňuje preukázať obsah dohody s realitnou kanceláriou v prípade akýchkoľvek sporov.
 • Poskytuje mu istotu, že realitná kancelária bude konať v jeho najlepšom záujme a bude sa snažiť dosiahnuť dohodnutý výsledok.
 • V zmluve sú jasne uvedené všetky podmienky spolupráce, služby ktoré realitka poskytne, výška provízie, spôsob jej výpočtu a splatnosti, dĺžka trvania zmluvy a výpovedné lehoty.

Nepodceňujte dôležitosť písomnej zmluvy! Ak sa chystáte spolupracovať s realitnou kanceláriou, trvajte na tom, aby ste medzi sebou uzatvorili písomnú sprostredkovateľskú zmluvu. Takto sa ochránite pred nepríjemnými prekvapeniami a budete mať istotu, že vaše práva a záujmy sú chránené.

Tipy pre uzatvorenie sprostredkovateľskej zmluvy:

 • Pred podpisom zmluvy si ju pozorne prečítajte a v prípade nejasností sa obráťte na realitnú kanceláriu.
 • Nebojte sa klásť otázky a požiadať o vysvetlenie akýchkoľvek nejasných ustanovení.
 • V zmluve by mali byť jasne uvedené všetky podmienky spolupráce, ako napríklad:
  • Predmet zmluvy (sprostredkovanie kúpy, predaja, nájmu alebo podnájmu nehnuteľnosti)
  • Služby, ktoré Vám budú poskytnuté v cene provízie
  • Výška provízie a spôsob jej výpočtu
  • Spôsob splatnosti provízie
  • Dĺžka trvania zmluvy a výpovedné lehoty
  • Práva a povinnosti oboch strán
 • V prípade pochybností sa obráťte na právnika.

Dodržiavaním týchto tipov sa môžete ochrániť pred nekalými praktikami a zaistiť si bezproblémový priebeh spolupráce s realitnou kanceláriou.

Peter Madleňák
Autor: Peter Madleňák

V realitách som od roku 2005. Realitná kancelária v meste Nitra, pod názvom MADLEŇÁK Reality s.r.o., je miesto, kde ma práca realitného makléra skutočne baví, robím ju preto, že chcem a nie preto, že musím. Odbornosť, bezpečie, serióznosť, dobrá rada, úcta a profesionálny prístup ku klientovi sú základom mojej práce. 

Reality a Nehnuteľnosti je môj svet, môj koníček, moje hobby, preto realitka. Prečo vznikli tieto stránky?

Aby som tu prezentoval, že keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Je všeobecne známe, že rozdiel medzi maklérmi a realitnými kanceláriami je pomerne veľký, treba si správne vybrať.

Vytváram 3D video obhliadky, využívam profesionálneho fotografa, zvyšujem hodnotu nehnuteľnosti formou Home Stagingu, pracujem na sociálnych sieťach, všetko s jasným cieľom, predať Vašu nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu k Vašej plnej spokojnosti.

Prosím, prečítajte si moje tipy a články. Verím, že vám tieto informácie pomôžu v rozhodovaní a že si pre predaj nehnuteľnosti zvolíte tú správnu cestu.

Za každým predajom nehnuteľnosti sa totiž skrýva ľudský príbeh. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. Ani predávajúci, ani realitný maklér. Záleží mi na odvedení špičkovej práce a na spokojnosti klienta. Dbám na svojom dobrom mene a povesti. Za mňa hovoria referencie spokojných klientov. 

Reality vykonávam hlavne v okrese Nitra, mestských častiach mesta Nitra a to Chrenová, Klokočina, Diely, Čermáň, Párovske Háje, Mlynárce, Kynek, Staré mesto, Dražovce, Zobor a okolitých obciach ako Janíkovce, Krškany, Malý a Veľký Lapáš, Cabaj Čápor, Ivanka pri Nitre, Čechynce, Golianovo, Mojmírovce, Branč, Veľký Cetín, Veľký Kýr, Vinodol, Černík, Komjatice, Lehota, Jarok, Veľké Zálužie, Lužianky, Zbehy, Jelšovce, Nitrianske Hrnčiarovce, Štitáre, Kolíňany, Pohranice, Jelenec, Nové Sady, Čab, Báb, Výčapy Opatovce, Šurianky, Malé Zálužie, Žirany, Lefantovce atď..

Špecializujem sa na byty, rodinné domy, pozemky, komerčné priestory, či už výrobné, skladové, obchodné, reštauračné alebo kancelárske. Pracujem aj s investormi, v mojej ponuke sú aj neverejné, diskrétne ponuky nehnuteľností, vhodné na investíciu. Diskrétnosť je u mňa vždy na 100% zaručená.

Snažím sa mať v ponuke len toľko nehnuteľností, aby som sa im mohol naplno venovať a pracovať s nimi, nie iba inzerovať. Pracujem inak ako ostatný, pre mňa je každá ponuka životný príbeh, pre ktorý robím všetko, aby skončil úspechom. Pre mňa nie ste len číslo, ale človek, osobnosť, ktorá si zaslúži ľudský a profesionálny prístup.

Ako realitný maklér a realitná kancelária som členom Realitnej únie Slovenskej republiky a dodržiavam Realitný kódex.

Ak ste sa dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem a porozprávam pri dobrej káve. 

Kvalitné a profesionálne služby zamerané na potreby zákazníka. To je moje tajomstvo úspechu. Pracujem pod svojim vlastným menom, pod vlastnou značkou MADLEŇÁK Reality, neskývam sa za žiadnu inú realitku, moje dobré meno je to, čo Vám ponúkam. Predaj alebo kúpa nehnuteľnosti, je vo väčšine prípadov najväčšou finančnou transakciou života, preto tento krok netreba podceniť a zveriť sa do rúk odborníka. Aj keď potrebujete lekára, tak si vyberiete toho najskúsenejšieho s dobrým menom, ktorý má za sebou stovky úspešných operácii.

 Mojou úlohou je zobrať stres na seba a nechať si Vás užiť kúpu nového domova.peter-madlenak-black-low-res

 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie