Úroky klesajú a hypotéky sú výhodnejšie. Čo sa zmení na realitnom trhu?
Znižujúce sa úrokové sadzby síce zvyšujú dostupnosť úverov, no konsolidačný balíček, ktorý pripravila vláda, môže spôsobiť rast cien nehnuteľností až takmer o 10%. Čo to znamená, ak sa rozhodnete pre kúpu vlastnej nehnuteľnosti?
Kedy nebudete platiť daň pri predaji nehnuteľnosti?
Predaj bytu, domu alebo pozemku je pre väčšinu ľudí významný životný krok. Okrem samotného predaja však treba myslieť aj na to, či vám z toho nevznikne daňová povinnosť. Dobrou správou je, že v mnohých prípadoch ste od platenia dane z príjmu oslobodení – ak splníte určité podmienky.
Musí vlastník domu uchovávať projektovú dokumentáciu a má ju odovzdať novému majiteľovi?
Ak kupujete alebo predávate dom, možno ste sa už stretli s otázkou projektovej dokumentácie. Musí ju majiteľ domu uchovávať? Je povinný ju pri predaji odovzdať novému vlastníkovi? A čo robiť, ak dokumentácia chýba? V tomto článku sa pozrieme na zákonné povinnosti aj praktické riešenia.
Daňový bonus na zaplatené úroky môže znížiť náklady na vašu hypotéku
Vedeli ste, že môžete mať nárok na daňový bonus na zaplatené úroky? Vďaka tomuto benefitu si viete šikovne znížiť náklady na hypotéku, no musíte splniť určité kritériá.
Aktuálny stav a demografické trendy budúcnosti realitného trhu v Nitre.
Demografický vývoj v Nitre v posledných rokoch prináša zmeny, ktoré priamo ovplyvňujú miestny realitný trh s bytmi. Tieto zmeny zahŕňajú pokles počtu obyvateľov, migráciu a prirodzený úbytok populácie.
Nový stavebný zákon 2025: Aké zmeny prináša a čo musíte vedieť?
Od 1. apríla 2025 nadobudne účinnosť nový stavebný zákon, ktorý prináša zásadné zmeny v oblasti výstavby a územného plánovania na Slovensku. Jeho hlavným cieľom je zjednodušiť a zrýchliť stavebné konania, znížiť administratívnu záťaž pre občanov a podnikateľov a efektívne riešiť problematiku nelegálnych stavieb.
Čo so spoločnou hypotékou po rozvode?
Ak počas trvania manželstva nadobudnete so svojim partnerom majetok, stáva sa vašim spoločným vlastníctvom a teda patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Taktiež, ak vám počas trvania manželstva vzniknú záväzky, ako napríklad hypotekárny úver na bývanie, na tomto záväzku sa podieľajú ako dlžníci obaja manželia. V súčasnej dobe však veľké percento manželstiev končí rozvodom. Čo následne nastane s hypotékou? Aké sú možnosti riešenia tejto situácie?
Čo spôsobil výpadok katastra?
Po kybernetickom útoku na kataster nehnuteľností bol celý realitný trh na chvíľu ochromený. Pracovať nemohli geodeti, architekti, realitní makléri, nevybavili ste hypotéku, nemohli ste predať ani kúpiť nehnuteľnosť. Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky spustil však webovú stránku, ktorá sprístupnila údaje z katastra nehnuteľností. Toto dočasné riešenie sa však tiež neobišlo bez technických problémov, nakoľko po spustení na web prichádzalo obrovské množstvo dopytov. Viaceré služby sú však do dnešného dňa nedostupné a štát pracuje na ich obnovení.
Správca bytového domu – dobrý pomocník alebo zbytočná funkcia?
Pokiaľ žijete v bytovom dome, s veľkou pravdepodobnosťou ste sa už stretli s osobou, ktorá je správcom bytového domu. Na čo slúži táto funkcia a ako vám môže správca bytového domu pomôcť? Je možné správcu vymeniť? Aj na tieto otázky máme odpoveď.
Znížte si splátky hypotéky vďaka dvom príspevkom
Platíte hypotéku, no refinancovanie momentálne neprichádza do úvahy a vy by ste potrebovali znížiť splátky? Existuje jednoduchý trik ako na to, no musíte splniť určité podmienky. Vďaka daňovému bonusu na zaplatené úroky z hypotéky a príspevku na zvýšené splátky úveru môžete ušetriť desiatky až stovky eur na splátkach hypotéky. Tieto dva príspevky je totižto možné kombinovať.